10 procent azylantów w Niemczech znajdzie pracę

Federalny Urząd Pracy w Niemczech ocenia, że 90 procent uchodźców jest skazanych na pobieranie zasiłku socjalnego.

Ponieważ w tym roku zarejestrowano znaczny spadek bezrobocia, ma powstać nowy system opracowywania danych, który będzie osobno wykazywał w statystykach bezrobotnych uchodźców.

Według doniesień gazety „Bild“ Ministerstwo Pracy dopasowuje swoje systemy przetwarzania danych tak, aby od roku 2016 stworzyć dwa różne zestawienia liczby bezrobotnych, w których uchodźcy raz będą ujęci razem z innym bezrobotnymi, a raz oddzielnie.

Według prognoz Urzędu Pracy z października, 90 procent azylantów będzie pobierać zapomogę socjalną noszącą nazwę Harz IV (jest to istniejące od 2004 roku połączenie zapomogi socjalnej dla wieloletnich i nowych bezrobotnych, niższe niż poprzednie zasiłki). Urząd Pracy spodziewa się, że w roku 2016 liczba bezrobotnych uchodźców zwiększy ogólną liczbę bezrobotnych o 130 tysięcy osób (obecnie jest 2.6 mln zarejestrowanych bezrobotnych, najmniej od 24 lat).

Dlatego we wszystkich oddziałach Urzędu Pracy ma być wprowadzona zasada jak najszybszego wspierania uchodźców we wchodzeniu na rynek pracy.

Pracownicy w urzędach pracy odpowiedzialni za uchodźców mają się wzorować na doświadczeniach z kończącego się projektu pilotażowego, przeprowadzonego w dziewięciu miastach. W ramach tego projektu wspierano 1000 osób w dokształcaniu zawodowym i szukaniu pracy.

Według „Die Welt”, cytującej dyrektora Beckera z Federalnego Urzędu Pracy, dzięki urzędowi około 10 procent osób znalazło pracę lub zostało wysłanych na szkolenia, 67 osób znalazło pracę samodzielnie, a 300 osób trzeba będzie pod okiem urzędu pracy dalej prowadzić po zakończeniu projektu, czyli wysyłać na dalsze szkolenia. Co się dzieje z pozostałymi 533 osobami – „Die Welt” nie podaje.

W innym artykule, z 15 listopada, „Die Welt” pisał o zgłaszanych przez wielkie firmy niemieckie gotowości przeszkolenia i zatrudnienia azylantów. Zatrudniające w sumie ponad pół miliona osób firmy (BASF, Siemens, Porsche, Daimler, Deutsche Telekom, Deutsche Bahn) podjęły się szkolenia i zatrudnienia 430 uchodźców.
Azyl w Niemczech otrzyma w tym roku ponad 400 tysięcy osób w wieku produkcyjnym.

Oprac. Dorota Leszczyńska, na podstawie artykułów z prasy niemieckiej

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign