„Żywot Briana” po muzułmańsku? Nie ma mowy

monty1
| 7 komentarzy|
image_pdfimage_print

Terry Jones, aktor z grupy Monty Pythona przyznał, że on i jego koledzy „baliby się” i „dobrze zastanowili”, zanim zażartowaliby z muzułmanów w aktualnie panującej atmosferze poprawności politycznej.

Aktor, który zagrał w filmie „Żywot Briana” w 1979 roku, nie przypuszczał, że komedia o Jezusie wywoła takie kontrowersje. Nigdy nie spodziewałby się, że ludzie nadal będą o niej dyskutować po tylu latach. 69-letni Jones stwierdził, że on i jego koledzy z grupy Monthy Python mogli nakręcić film wyłącznie dlatego, że wówczas religia „wydawała się niewiele znaczyć”. Powiedział też: „Nigdy nie myślałem, że film okaże się aż tak kontrowersyjny, chociaż pamiętam jak mówiłem w trakcie pisania scenariusza, że jacyś religijni wariaci mogą nas zaatakować. Wszyscy wówczas twierdzili, że nic takiego się nie stanie.”

“Wtedy nie uważałem, że film jest bluźnierczy”, powiedział Jones w rozmowie dla Radio Times. „W tamtych czasach religia zdawała się niewiele znaczyć, było to trochę jak szturchanie nieboszczyka.” Przyznaje jednak: „Wszystko to zemściło się na nas i gdyby przyszło nam robić ten film dzisiaj, dobrze byśmy się zastanowili, czy warto.”

Zapytany, czy zrobiłby teraz satyryczny film o muzułmanach, Jones odpowiedział: „Pewnie nie, wiedząc co się stało w przypadku Salmana Rushdiego. Przypuszczam, że ludzie by się bali. Problem jest chyba podsycany przez przemysł zbrojeniowy. Przed pierwszą wojną w Zatoce Perskiej czytałem w ich branżowym czasopiśmie „Weapons Today” artykuł wstępny zatytułowany „Dziękujmy Bogu za Saddama!”. Napisano w nim, że od czasu pieriestrojki wreszcie mamy wroga, na którego nikt nie może narzekać i że w przyszłości islam zastąpi komunizm.

„Pomyślałem, że chyba żartują – wyprawy krzyżowe miały miejsce przed tysiącem lat – ale rzeczywiście tak się stało.” Aktor, który ma dwuletnią córeczkę ze swoją 28-letnią szwedzką przyjaciółką, jest „zdumiony”, że „Żywot Briana” wciąż wywołuje wściekłość. „Nie wiem dlaczego wciąż dyskutujemy o tym filmie”, mówi. (rol)

Elisa Roche

Tłum.: ACH

Źródło:http://www.express.co.uk/posts/view/276712/A-Muslim-Life-Of-Brian-No-way-says-Python

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze