„Wielka Brytania przegrywa bitwę przeciwko islamskim ekstremistom”

burqa in uk
BIRMINGHAM, UNITED KINGDOM - JANUARY 27: A muslim woman wearing a traditional burqa walks through the streets of Birmingham's Spark Hill area on January 27, 2010 in Birmingham, United Kingdom. As the UK gears up for one of the most hotly contested general elections in recent history it is expected that that the economy, immigration, the NHS and education are likely to form the basis of many of the debates. (Photo by Christopher Furlong/Getty Images)
| 9 komentarzy|
image_pdfimage_print

Jacques Myard, członek rządzącej partii Nikolasa Sarkozy’ego UMP (fr.:Union pour un Mouvement Populaire – Unia na Rzecz Ruchu Ludowego), który doprowadził do wprowadzenia we Francji zakazu noszenia burek twierdzi, że Wielka Brytania przegrywa bitwę przeciwko islamskim ekstremistom, a jej rozluźniona polityka „otworzyła drzwi dla terroryzmu”.

burqa in uk

Dodał także, że Wielka Brytania powinna zdać sobie wreszcie sprawę z tego, że pozwalając kobietom na wyłączenie się ze społeczeństwa, przez noszenie pełnej islamskiej osłony sprawia, że radykałowie zdobywają bardzo wygodną pozycję.

Ten odważny komentarz Myard wyraził w trakcie pobytu w Katarze, podczas prestiżowej debaty Quatar Foundation Doha Debates (cykl debat odbywający się w ramach spotkań organizowanych przez Fundację Katarską – przyp. tłum.), gdzie bronił wprowadzonego ostatnio zakazu noszenia zasłon.

Londyn był przez Francuzów regularnie krytykowany za rozluźnioną politykę w tej kwestii, a po pięciu latach od ataków bombowych komentarze Myard’a zaognią tylko napięcia pomiędzy Londynem i Paryżem.
Odnosząc się do tragedii z 2005 roku, kiedy to zginęły pięćdziesiąt dwie osoby, a setki zostało rannych Myard dodał, że „Wielka Brytania w swej walce z ekstremizmem w ostatnich latach popełniła szereg rażących błędów. Można było temu zapobiec jeśli wszystkie przejawy ekstremizmu były bezzwłocznie ukrócane, tak jak to miało miejsce we Francji”.

Spytany czy Wielka Brytania także powinna wprowadzić zakaz noszenia burek Myard stwierdził: „Oczywiście, to jest kluczowe, by utrzymać ekstremizm w ryzach. Istnieje bardzo dobre wytłumaczenie dlaczego Londyn nazywany jest Londonistanem – jest pełen islamskich ekstremistów. Ludzie powinni uczyć się na tych błędach.”

Myard był przewodniczącym międzypartyjnej komisji, która spędziła dwa lata na badaniu kwestii burek i nikabów we Francji. Jego zalecenia doprowadziły w pierwszej połowie tego miesiąca do zagłosowania przez parlament za wprowadzeniem całkowitego zakazu ich noszenia.

Doprowadziło to już do wystosowania kilku gróźb wobec Francji, ze strony takich grup terrorystycznych jak Al-Kaida. Jednakże, w ciągu ostatniej dekady udało się temu krajowi uniknąć doświadczenia okrucieństw, jakie przypadły w udziale takim krajom, jak Wielka Brytania czy USA.

W bardziej beztroskiej wypowiedzi na temat swoich sąsiadów z drugiego brzegu Kanału La Manche Myard powiedział: „Francuzi stawali w obronie równości płci od czasów, kiedy Joanna D’Arc walczyła z angielskimi barbarzyńcami sześćset lat temu.” “Kobiety nie powinny być zmuszane do noszenia burki, która ze swej natury wyłącza je z francuskiej świeckiej Republiki.”
Pomimo zdecydowanej obrony zakazu noszenia burek Myard przegrał w Katarze debatę zatytułowaną „Parlament wierzy, że Francja ma prawo zakazać noszenia zasłon”.
78 % głosujących odrzuciło jego stanowisko. Myard został pokonany przez zespół londyńskich dziennikarzy złożony z Mehdi’ego Hasana i Nabili Ramdani.
Debata została wyemitowana przez BBC World w weekend (16 – 17.10.). Mogło ją obejrzeć około 350 milionów ludzi z dwustu krajów.

Tekst: Peter Allen
15 października 2010

Źródło: Daliy Mail http://www.dailymail.co.uk/news/article-1320757/Jacques-Myard-Burqa-ban-French-MP-says-Britain-losing-battle-Islamic-extremists.html

Tłum. BL
(mk)

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze