Nowojorska policja musi zniszczyć dokumenty o terroryzmie

Wyrokiem sądu ze stron internetowych nowojorskiej policji (NYPD) zniknąć mają informacje uzyskane w dochodzeniu w sprawie rozrostu islamskiego ekstremizmu na Zachodzie i zagrożenia dla bezpieczeństwa Amerykanów.

Zdaniem prawników i ekspertów wyrok utrudni przyszłe dochodzenia antyterrorystyczne i jest to element szerszej kampanii organizacji muzułmańskich zwalczających programy inwigilujące ich społeczność oraz określenia takie, jak „islamski terroryzm”.

Orzeczenie w głównej mierze dotyczy dokumentu „Radykalizacja na Zachodzie: domorosłe zagrożenie”, opisującego drogi dostępu radykałów do Ameryki i zagrożenia terroryzmem w kraju. Policja będzie musiała usunąć go ze swej bazy i obiecała nie odwoływać się do niego w przyszłości. W oficjalnym oświadczeniu John Miller z wydziału ds. wywiadu i antyterroryzmu NYPD potwierdził, że policja zastosuje się do wyroku i zaprzeczył, jakoby miałby on osłabić zdolność policji do pełnienia swej funkcji.

Opinia ta krytykowana jest przez ekspertów, których zdaniem brak podręcznika zmniejszy zrozumienie przez policjantów sposobu funkcjonowania amerykańskich organizacji terrorystycznych. Zdaniem Benjamina Weingartena, specjalisty ds. bezpieczeństwa narodowego, lokalne jednostki policji powinny wlasnie jak najwnikliwiej studiować dziś zakazany dokument. Weingarten potwierdził na przykład, że muzułmanin, który dokonał niedawno zamachu w Filadelfii, przeszedł dokładnie przez wszystkie cztery opisane w raporcie fazy radykalizacji.

„Próba stworzenia strategii walki z dżihadem unikającej odwołań do islamu jest nie tylko absurdem i jawną sprzecznością, ale jest niedopełnieniem obowiązku – niewiedza nie jest żadnym usprawiedliwieniem, jest zaniedbaniem działań chroniących przed ideologią wrogą konstytucji i zachodniej cywilizacji” – dodał ekspert.

Na łamach „Guardiana” Hina Shamsi, dyrektorka organizacji ACLU (Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich), która zaskarżyła dokument i wykładowca prawa Ramzi Kassem świętowali swoje zwycięstwo. „Stronnicze strategie usprawiedliwiają dyskryminację religijną i mogą doprowadzić do powielania takiego podejścia w innych agencjach, co stanowi podstawę do przestępstw na bazie nienawiści religijnej w całym kraju” – stwierdzili.

Opr. Gekon, na podst. http://freebeacon.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign