Komisja Europejska akceptuje zniesienie wiz dla Turków ale Parlament Europejski ma wątpliwości

Oprócz nagłośnionej w mediach propozycji opłat za nieprzyjmowanie imigrantów, Komisja Europejska wczoraj zaakceptowała zniesienie od czerwca wiz dla obywateli Turcji, które było częścią porozumienia zawartego w marcu między Unią a Turcją w sprawie imigrantów. Akceptacja Komisji nie oznacza jednak, że wizy zostaną zniesione, ponieważ propozycja musi zostać zaakceptowana przez szefów rządów Unii oraz Parlement Europejski, w którym jest silny sprzeciw wobec tej propozycji.

Wg zawartej w marcu umowy zniesienie wiz miało być uzależnione od spełnienia przez Turcję 72 warunków. Turecki minister ds stosunków z Unią Volkan Bozkir stwierdził, że wg niego wszystkie warunki zostały spełnione, jednak wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział dziennikarzom, że Turcja musi spełnić jeszcze 5 warunków.

Najważniejszy z nich, wg parlamentarzystów europejskich, to zmiana przepisów definiujących terroryzm w taki sposób, żeby nie mogły być one stosowane do dziennikarzy, których dziesiątki przebywają teraz w tureckich więzieniach. Bez tegoo Parlament Europejski nie przegłosuje propozycji Komisji. (g)

Źródło Reuters

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom